Tulajdonságok
Otthon- és épületautomatizálás
KNX szabvány
Ekinex® termékek a KNX szabvány alapján készülnek, a rendszer megfelel az európai és nemzetközi szabványoknak.
Hálózatba kötve
A hagyományos villanyszereléstől eltérően egy okosotthon rendszerben csak az aktorokat és a kimeneti eszközöket kell a 230-as tápegységhez csatlakoztatni. Az érzékelők, kapcsolók, vezérlők, kijelzők és egyéb bemeneti eszközök a buszhálózaton keresztül működnek, amely SELV feszültséggel működik. Ez a szerelési mód jelentősen egyszerűbb, ami nagy előnyt jelent. A lakóépületek esetén a fali kábelcsatornák hamar megtelnek azokkal a kábelekkel, amelyek a hagyományos villanyszerelés mellett ezeknek a különleges funkcióknak a végrehajtásához szükségesek.
Skálázhatóság
Amikor egy okosotthon rendszer megvalósítása mellett döntünk, nem szükséges azonnal az összes funkciót telepítenünk. Kezdhetjük az alapfunkciókkal, majd lépésről lépésre tehetjük teljessé a rendszert az igényeknek és a költségvetésének megfelelően. Ezt a rendszer modularitása teszi lehetővé. Fontos, hogy a tervezési fázisban pontosan meg kell tervezni a teljes rendszert. Ez minimális többletköltséget jelent, de a jövőben jelentős előnyöket jelenthet. Valójában ez teszi lehetővé a rendszer minimális erőfeszítéssel történő későbbi bővítését.
Rugalmasság
Az épület használóinak igényei az idők folyamán gyakran változnak. A lakóépületekben a különböző életszakaszok és a család összetételének alakulása megkívánhatja a helyiségek használatának és funkcióinak megváltoztatását. Ezekben az esetekben a hagyományos villanyszerelésnek megvannak a határai. Csak egy okosotthon rendszer programozható át és bővíthető úgy az épület élettartama során, hogy rugalmasan és gyorsan alkalmazkodjon a változó igényekhez.
Energiahatékonyság
4 energiahatékonysági osztály épületautomatizálási szintje szerint,
az EN 15232 alapján (az a szabvány, amely figyelembe veszi az otthonautomatizálás hozzájárulását az épületek energiahatékonyságához)
Megtakarítási lehetőségek a fűtés funkcióban
Áttérés C osztályról A osztályra lakóépületeknél
Áttérés D osztályról A osztályra lakóépületeknél
Kereskedelmi ingatlanok esetében
D osztályból A osztályba váltás
Váltás D osztályról A osztályra az irodákban
Sokoldalúság
Világítás
Kültéri vagy beltéri világítás? Alapszintű vagy hangsúlyos? Ipari vagy hangulatvilágítás? Számtalan lehetőség kínálkozik egy épületben az ideális fényviszonyok megteremtésére. A legjobb vizuális hatás elérése és az energiafogyasztás minimalizálása érdekében az otthonunk automatizálása ma már alapvető funkció.
Különösen előnyös a természetes fényt kihasználó világításvezérlés, amely érzékelők segítségével méri a fényintenzitást az épületen kívül vagy belül. A mért adatok alapján lehetőség van az egyes készülékek kikapcsolására vagy fényerőszabályozására.
A jelenlét- vagy mozgásérzékelők segítségével történő automatikus kapcsolás vagy vezérlés további előnyöket kínál, nem csak az energiatakarékosság, hanem a fényforrások élettartamának meghosszabbítása szempontjából is. A lámpák csak akkor és ott kapcsolnak fel, amikor és ahol szükséges, ami nagy előnyökkel jár a kényelem és az energiamegtakarítás terén.
Fűtés
Az épületek energiamegtakarítása általában a hőtermelés hatékonyságára épít, ezzel is kedvezve az új generációs fűtőberendezések vásárlásának. De annak biztosítására, hogy a valóságban is a lehető legkevesebb energiát fogyasszák, intézkedéseket kell tenni az egyes szobák vagy zónák szintjén is.
Egy okosotthon rendszer lehetővé teszi a fűtés egyedi szabályozását: csak ott és akkor fűt, amikor szükséges, kihasználva az összes szabad hőnyereséget, mint például az üvegfelületeken keresztül a helyiségekbe jutó napsugárzást. Emellett optimalizálhatjuk a működést hőmérséklet ütemezésével az egyéni preferenciáktól, a napi tevékenységtől vagy a hét napjától függően.
Nem csoda, hogy amikor az Épületek Energiahatékonyságáról szóló (röviden EPBD vagy 2002/91/EC) irányelvet számos európai országban bevezették, számos esetben előírták az egyedi hőszabályozást.
Hűtés
Az elmúlt években a gyakori nyári hőhullámok miatt egyre elterjedtebbé váltak a klímaberendezések, ez azonban jelentős hatással volt az épületek energiafogyasztására és a környezetszennyező és üvegházhatású gázok kibocsátására. Az épületautomatika jelentős segítséget nyújthat e tendencia negatív hatásainak mérséklésében.
Egyrészt számos lehetőséget kínál az épületek működésének optimalizálására: ezek közé tartozik a napi vagy heti időbeosztás beállítása, a zónák vagy helyiségek egyedi vezérlése, a hőmérséklet kézi vagy automatikus szabályzása, a távirányítás vagy távvezérlés és hasznos információk nyújtása a felhasználók számára.
Másodszor, és ami még fontosabb, az otthonunk automatizálása lehetővé teszi, hogy a légkondicionálást az épület többi berendezésével összehangoltan kezeljük. Például a redőnyök vagy árnyékolók leengedése nagymértékben csökkenti az ajtók és ablakok üvegfelületein keresztül a helyiségbe bejutó napsugárzást. Következésképpen kisebb kevesebbet kell hűteni, így kisebb a légkondicionáló energiaigénye is.
Szellőztetés
Manapság nagyon fontos a helyiségek megfelelő szellőztetése. A modern épületeknél megkövetelt nagyfokú hőszigetelés, valamint a légmentesen záródó ablakok és ajtók növelik a penészesedés kockázatát, és nem megfelelő szellőzés esetén rossz levegőminőséget okoznak.
Az okosotthon rendszer hasznos segítséget jelenthet az épület szellőztetőrendszerének megfelelő vezérléséhez. Összehangolva a fűtési és légkondicionáló rendszerek működésével, elkerülhető az ablakok vagy ajtók kinyitásával járó felesleges energiapazarlás.
A szellőzést a CO2-koncentráció vagy a relatív páratartalom értékeinek függvényében is szabályozhatjuk, így az épületben maximális komfortérzetet érhetünk el. Az időbeosztástól vagy a személyek jelenlététől függő vezérlés különösen hasznos lehet bizonyos helyiségek, például fürdőszobák, konyhák vagy szabadidős tevékenységekre fenntartott helyiségek esetében.
Árnyékolás
Az épületautomatizálási rendszer lehetővé teszi a redőnyök, árnyékolók és függönyök funkcióinak továbbfejlesztését és bővítését. Az épület megjelenését kiegészítő és a magánéletet biztosító egyszerű elemekből ezek az eszközök fontos eszközzé válhatnak az összehangolt épületirányítás javításában.
A nyári szezonban mérséklik az ajtók és ablakok üvegfelületein bejutó napsugárzást, ezáltal csökkentik a légkondicionáló rendszer terhelését. Télen éppen ellenkezőleg működhetnek, elősegítve a szabad szoláris hőnyereség bejutását.
Az időjárásállomás által küldött információk birtokában az okosotthon rendszer a vihar közeledtével biztonságos helyzetbe állítja az árnyékolórendszereket, vagy akár egyedileg árnyékolja az épület egyik oldalát, hogy kényelmesebben nézhessünk tévét vagy dolgozhassunk a számítógépen.
Vezérelt dugaljak
Az intelligens eszközök mellett az épületekben számos hagyományos eszköz is megtalálható, amelyek integrálhatók az okosotthon rendszer által végzett vezérlésbe.
Lehetőség van a vezérelt dugaljak áramellátásának leállítására az érzékelők által jelzett potenciális veszélyhelyzetek megelőzése érdekében (például árvíz vagy gázszivárgás esetén), vagy egyszerűen csak azért, hogy nyugodtan tölthessük az otthonunktól távol töltött időt. A főfeszültséget éjszaka is le lehet kapcsolni, hogy csökkentsük a helyiségek elektromágneses szennyezését.
A vezérelt konnektorokhoz csatlakoztatott fogyasztókat egy összehangolt irányítási logikába lehet integrálni, figyelembe véve a működési prioritásokat, úgy programozva, hogy elkerülhető legyen a szerződéses teljesítmény túllépése, vagy hogy a közműszolgáltató által meghatározott idősávokban olcsóbb tarifát lehessen kihasználni.
Biztonság
Statistically, most accidents happens at home. A part of them is due to technological, functional, installation or information deficiencies that can now be easily overcome thanks to a home automation system.
Domotic switches and sensors are already intrinsically safer if compared to conventional devices, because they are powered with low voltage SELV (Safety Extra Low Voltage).
A high degree of safety is achieved through the integration of safety devices and systems in the home automation installation. Sensors for the detection of gas leakages, flooding, air indoor quality or wind speed are easily connected to the system. The respective alarms can be quickly reported inside the building and remotely and can lead to a series of actions in order to guarantee the safety of people and things or the whole building.
Világítási képek
Egy világítási kép létrehozása, azaz a különböző berendezések parancsainak, vezérlésének és beállításának megfelelő kombinációja az okosotthon rendszer egyik legjellemzőbb alkalmazása, amelyet rendkívül nehéz, ha nem lehetetlen hagyományos telepítéssel megvalósítani.
A legegyszerűbb világítási képek azok, amelyek egyetlen nyomógomb megnyomásával hívhatók elő, amikor kilépünk és hazatérünk. Reggel például lekapcsolja az összes lámpát, leereszti a redőnyöket, aktiválja a riasztórendszert, takarékos üzemmódba kapcsolja a fűtést, és elzárja a gáz- és vízáramlást szabályozó motoros szelepeket.
Egyes világítási képek úgy vannak megtervezve, hogy bizonyos helyzetekben a legnagyobb kényelmet nyújtsák, például egy tévéfilm éjszakai megtekintése, barátok jelenléte a vacsoránál vagy a reggeli ébredés. Mások úgy vannak kitalálva, hogy nagyobb biztonságot nyújtsanak; ha éjszaka váratlan zajokat hall a kertben, egyetlen nyomógomb kapcsolásával bekapcsolja a kerti világítást, elindítja a videófelvételt és leereszti az előző éjszaka felhúzott helyzetben felejtett redőnyöket. A világítási képeknek köszönhetően gyakorlatilag nincs korlátja a megvalósítható alkalmazásoknak.
Információ
Kétségtelen, hogy az információ korában élünk. De a hagyományos épületekben ennek nyoma sincs. Ezzel szemben az eszközöket hálózatba kötő okosotthon rendszer számos hasznos információt képes megjeleníteni a végfelhasználók, a karbantartók és az épület üzemeltetői számára bárhol és bármikor, amikor csak szükséges.
Az információk kijelzése az egyszerű LED-es állapotüzenetektől kezdve az összes állapotot és értéket ábrázoló teljes képernyőkig terjedhet. A mért fizikai mennyiségek (például hőmérséklet, fényintenzitás vagy energia) tendenciáinak grafikus megjelenítése lehetővé teszi az egyes eszközök vagy egész berendezések működési hatékonyságának pontos értékelését, valamint a hibák vagy meghibásodások korai felismerését.
Időjárási adatok
A meteorológiai adatok (pl: külső hőmérséklet és páratartalom, eső, a szélsebesség, a napsugárzás intenzitása és más fizikai mennyiségek) továbbítása az okosotthon rendszer segítségével nagyon fontos információnak bizonyulhatnak.
Először is hasznos információt jelentenek a felhasználók számára: egyszerű áttekintést nyújtanak az aktuális helyzetről, vagy jelzik a potenciálisan veszélyes időjárási események közeledtét.
Másodszor, biztonságosan vezérelhetünk néhány olyan eszközt, amelyek a heves viharok érkezése miatt károsodhatnak, mint például a redőnyök, árnyékolók, tetőablakok vagy más, az időjárás viszontagságainak kitett külső eszközök. És minden ilyen funkciót teljesen automatikusan is el lehet végezni, még akkor is, ha a felhasználók nem tartózkodnak az épületben.
Végül pedig a fűtés, a hűtés és a szellőzés kezelését az épületen kívül észlelt aktuális paraméterek alapján optimalizálni tudjuk, elkerülve a fűtési és hűtési energia pazarlását.
Energiamenedzsment
Az okosotthon rendszereknek köszönhetően összegyűjthetünk minden adatot az egyéni fűtési, villamosenergia- és vízfogyasztásról, valamint a megújuló forrásokból származó hő- vagy villamosenergia-termelésről.
A pontos és időben történő tájékoztatás befolyásolja az emberek viselkedését, így tudatosabbá és erényesebbé válnak, ami a megtakarítások jelentős növekedésével és a korlátozott erőforrások, például az energia vagy a víz gondosabb felhasználásával jár.
Az épületüzemeltető számára ez azt jelenti, hogy rendelkezik az összes információval ami az épület energiamérlegének kiszámításához, a hibák és meghibásodások gyors felderítéséhez és a költségek igazságos kritériumok alapján történő elosztásához szükséges, a tényleges egyedi fogyasztás arányában. Végül, de nem utolsósorban, ez az információ segíthet az épület energetikai átalakításának reális megtérülését értékelni.